Modernizacja
Wyróżnienie.
I miejsce w konkursie na modernizację zespołu budynków Poznańskiej ogólnokształcącej szkoły muzycznej.
W ramach koncepcji zaproponowano przearanżowanie układu funkcjonalnego budynku oraz terenów przylegających. Zaprojektowano także dodatkową kondygnację, w celu rozszerzenia działalności szkoły, jak również nowy obiekt sportowy, dla uzupełnienia kompleksu edukacyjnego.
Wysunięta, frontowa część budynku stanowi spory element niezagospodarowanej elewacji. Spowodowane jest to brakiem realizacji projektu witromozaiki, mającej podkreślać znajdujące się pod nią wejście do budynku. Istotną częścią prac modernizacyjnych jest zatem stworzenie grafiki, która po przekształceniu w formę mozaiki pozwoliła by na zwieńczenie koncepcji projektanta budynku. Idea zakłada przetworzenie fragmentu utworu Henryka Wieniawskiego pt. Scherzo-Tarantelle Op. 16 na zapis spektogramowy, a następnie przełożenie go na obraz mozaiki.
Jednym z głównych zadań skupiających się na renowacji modernizowanego obiektu jest odnowienie wyglądu foyer budynku kształcenia muzycznego. Zastosowanie nowych, współczesnych materiałów w połączeniu z klasyczną stylistyką oraz pierwotną ideą projektową, pozwoli nie tylko na wizualne odświeżenie wnętrza ale także na stworzenie trwałego i przyjemnego w odbiorze miejsca. W koncepcji foyer zainspirowano się szkicami autorów projektu budynku, których koncepcja nie została ostatecznie zrealizowana. Zmiany mają obejmować likwidację sufitu podwieszanego w obecnej formie i nadanie mu indywidualnego charakteru, zgodnie wyjściową ideą. Zaprojektowane w suficie koliste otwory umożliwiają ciekawą aranżację oświetlenia pomieszczenia. Wprowadzenie nowych mebli, balustrad oraz zaprojektowanie nowoczesnej lady recepcyjnej, w znaczący sposób wpływa na poprawę odbioru wnętrza.
W kolejnej części projektu skupiono się na korzyściach wynikających z powiększenia budynku. W celu utworzenia dodatkowych sal do zajęć, zaprojektowano dodatkową kondygnację w budynku kształcenia muzycznego. Nadbudowę stanowi minimalistyczna formą o współczesnym charakterze, co wyróżnia ją na tle istniejącego budynku, jednocześnie nie przytłaczając pierwotnego założenia. Obiekt jest oparty na konstrukcji słupowej, co pozwoliło na zmniejszenie obciążeń istniejącej konstrukcji oraz zagwarantowało swobodę w aranżacji pomieszczeń i wygodę ich eksploatacji. Kondygnacja podzielona została na dwie części, z mniejszymi salami do zajęć indywidualnych oraz większymi do zajęć grupowych. W celu poprawy komunikacji projektowanego obiektu utworzono przeszklony łącznik nad istniejącym dziedzińcem. Ważnym elementem projektu jest także sala koncertowa zaprojektowana w wschodniej części piętra. Przestrzeń dostosowana jest do 100 widzów. Istotnym elementem sali jest jej wykończenie, posiadające regulacje w zakresie akustyki, co zwiększa jej użyteczność oraz pozwala na nagrywanie muzyki. Obiekt zaprojektowano w taki sposób, że jest dopełnieniem programu reorganizacji, dzięki czemu może on zostać wprowadzony w późniejszym czasie, nie wpływając negatywnie na funkcjonowanie szkoły. Stanowi zatem element dodany, mogący jedynie poprawić jej użyteczność.
Dla zagwarantowania odpowiedniej przestrzeni przeznaczonej na aktywność fizyczną uczniów zadecydowano utworzyć nowy, wielofunkcyjny budynek sportowy. Jego lokalizacja od ulicy Hejmowskiego umożliwiła wykreowanie funkcjonalnej przestrzeni wspólnej dla wszystkich obiektów szkolnych. Powstał układ z dziedzińcem, który stanowi nową, zieloną przestrzeń wypoczynkowo-rekreacyjną. Bryła budynku sportowego stanowi prostą, kubiczną formę wykorzystującą w pełni możliwości działki. Pionowe elementy elewacyjne wykonane z blachy stalowej nadają obiektowi wertykalnego charakteru, co wyraźnie widoczne jest również w okolicznych budynkach Sądu i Prokuratury Okręgowej. Od dziedzińca w elewacji dominuje wysokie przeszklenie, eksponujące klatkę schodową, co nadaje obiektowi wyjątkowo nowoczesnego charakteru. Budynek został wyposażony w halę sportową o wymiarach boiska 15x27m, znajdującą się na poziomie -1, której odpowiednie doświetlenie umożliwione jest przez umieszczone na poziomie parteru świetliki. Zaprojektowano również wysoką na 12m salę do wspinaczki, dużą salę gimnastyczną i dwie mniejsze sale ćwiczeniowe. Separacja sekcji sportowej do nowego budynku umożliwia jego funkcjonowanie nie tylko w godzinach szkolnych, ale również wynajem sal na zajęcia pozalekcyjne.